EN
  • یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶
  • -
  • ۶۷۳

گزارش برگزاری دوره های آموزش دبیران در تابستان 1396

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

شرکت صنایع آموزشی با اهتمام بر توسعه آموزشهای عملی و ایجاد انگیزش بیشتر برای اجرایی شدن رویکردهای برنامه درسی مبتنی بر استفاده از وسایل آموزشی و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در فرآیند آموزش، از سال گذشته با همکاری و معاضدت معاونت های محترم آموزشی وزارت آموزش و پرورش نسبت به برگزاری دوره های آموزش کاربرد وسایل آموزشی و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در فرآیند یاددهی ـ یادگیری مبادرت نموده است.

پس از اظهار موافقت معاونت محترم آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش و تعیین جدول زمانبندی اجرایی دوره ها همچنین تعیین سهمیه برای هریک از استانها توسط دفاتر آموزشی ذیربط دوره های آموزشی مزبور در دو مرحله برنامه ریزی و اجرا گردید:

مرحله اوّل: برای دبیران علوم تجربی دوره اوّل متوسطه

مرحله دوم: برای دبیران علوم آزمایشگاهی پایه دهم دوره دوم متوسطه

در مرحله اوّل که از تاریخ 96/4/10 شروع و تا تاریخ 96/5/10 ادامه یافت تعداد 191 نفر از دبیران علوم تجربی دوره اول متوسطه استانها به مدت پنج هفته و هر هفته 34 ساعت در دوره­ها شرکت نمودند، ساعات آموزش در هفته متناسب با حجم موضوعات و محتوای کتاب علوم، 10 ساعت به بخش فیزیک، 10 ساعت به بخش شیمی، 8 ساعت به بخش زیست­شناسی و 6 ساعت به بخش زمین شناسی تخصیص داده شد.

تمامی آزمایشهای مندرج در کتاب درسی علوم با مشارکت دبیران و بصورت کارگروهی انجام پذیرفت و مدرسین که از مؤلفین کتابهای درسی انتخاب شده بودند شرکت­کنندگان را در انجام آزمایشات و آشنایی با کاربرد وسایل و تجهیزات در موقعیتهای مناسب فرآیند تدریس راهنمایی و هدایت می­نمودند.

مرحله دوم برای دبیران دوره دوم متوسطه در درس آزمایشگاه پایه دهم برگزار گردید. دوره ها در این مرحله از تاریخ 96/5/21 شروع و تا تاریخ 96/6/22 ادامه یافت .تعداد 210 نفر از دبیران آزمایشگاه پایه دهم به مدت پنج هفته و هر هفته 34 ساعت در دوره­های آموزشی شرکت نمودند، آزمایشگاه های فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زمین­شناسی بصورت مجزا برای انجام کلیه آزمایش های مندرج در کتاب آماده گردید.

از مدرسین مجرّب برای تدریس در دوره ها دعوت بعمل آمد. با طرح درسهای تهیه شده تلاش گردید تا کلیه آزمایشهای کتاب پایه دهم در بخشهای مختلف توسط اساتید و با مشارکت دبیران انجام پذیرد و مشکلات و سوالات شرکت کنندگان به گونه ای بررسی و رفع شود تا آنان تسلط لازم را در انجام آزمایشها و پاسخگویی به سئوالات علمی دانش آموزان کسب نمایند.

ـ در طول برگزاری دوره ها فرصت بازدید از کارگاه های ساخت و تولید و نمایشگاه محصولات شرکت صنایع آموزشی برای شرکت کنندگان فراهم گردید و آنان از فعالیت های شرکت از نزدیک آشنا شدند.

ـ شرکت کنندگان بصورت شبانه روزی در مرکز آموزش حضور داشتند و از امکانات خوابگاهی، پذیرایی و تغذیه مناسب برخوردار بودند.

ـ برای ایجاد تنوع، بازدید از امکان تفریحی در برنامه هفتگی گنجانده شد و شرکت کنندگان با استفاده از امکانات فراهم شده از برج میلاد و پل طبیعت دیدار کردند.

ـ جناب آقای دکتر محمدیان رییس محترم سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از دوره مربوط به دبیران اوّل متوسطه بازدید بعمل آوردند و با حضور در کلاسها با دبیران به گفتگو پرداختند، همچنین توفیق حضور جناب آقای زرافشان و آقای دکتر محبی را در جمع دبیران در یکی از دوره های آموزش دبیران دوره اوّل متوسطه داشتیم.

ـ مدیر مسئول و هیأت تحریریه مجله رشد تکنولوژی آموزشی از دوره آموزشی دبیران دوره دوم متوسطه بازدید بعمل آوردند و ضمن ملاحظه امکانات مرکز آموزش با حضور در کلاسها با دبیران شرکت کننده پیرامون تأثیر و ضرورت برگزاری این قبیل دوره ها به گفتگو پرداختند و مقرّر شد تا گزارش مبسوطی از برگزاری دوره ها را در یکی از شماره های مجله رشد تکنولوژی به چاپ برسانند.

ـ با هماهنگی بعمل آمده توسط گروه تلویزیونی شبکه آموزش گزارشی از برگزاری کلاسها در یکی از دوره ها تهیه گردید.

ـ همکاری مجدّانه و صمیمانه دفاتر آموزش متوسطه اوّل و دوم در برگزاری مطلوب و اثر بخش دوره ها بسیار مؤثر بود، به گونه ای که در طول برگزاری دوره ها کارشناس مسئولان محترم به عنوان نماینده دفاتر مذکور متناوباً با حضور در مرکز آموزش و پایش روند برگزاری دوره ها نسبت به ایجاد هماهنگی های لازم با استانها و دیگر امور همکاری لازم معمول می داشتند.

ـ حضور تدریجی بیش از چهارصد نفر از دبیران منتخب استانها و استقرار آنها بصورت شبانه روزی در مرکز آموزش فرصت و ظرفیت مناسب و ارزشمندی را فراهم می آورد تا بخشهایی همچون سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، شورای عالی آموزش و پرورش و معاونت محترم آموزش متوسطه پژوهش هایی را پیرامون موضوعات مرتبط با دوره متوسطه به اجرا درآورند.

ـ شرکت کنندگان این سبک برگزاری دوره را متفاوت از دوره های ضمن خدمت معمول می دانستند و این تفاوت را علاوه بر انعکاس بصورت مکتوب، در بیان نیز اظهار می داشتند. آنان این تفاوت را در اجرای دوره ها بصورت عملی و کارگاهی و در اختیار داشتن وسایل و تجهیزات کافی و مدرسین مجرب می دانستند.

ـ درخصوص درس آزمایشگاه پایه دهم این مسئله قابل تأمل است که کتاب آزمایشگاه پایه دهم را ترکیبی از آزمایش های مربوط به موضوعات کتاب های درسی فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زمین شناسی تشکیل می دهد که آموزش آن باید توسط دبیر درس آزمایشگاه انجام پذیرد، از طرفی لازمه تحقق اهداف این درس برخورداری دبیر مربوط از مهارت و تسلط علمی و عملی به مباحث متفاوت فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زمین شناسی است، لیکن دبیرانی که تدریس این درس را برعهده دارند در رشته تحصیلی خود دارای توانمندی حرفه ای هستند این وضعیت موجب می گردد که هریک از دبیران بیشتر آزمایشهای مرتبط با رشته تحصیلی خود را مورد توجه قرار دهند و آزمایشهای سایر بخشها را یا با کمک جنبی و داوطلبانه دیگر دبیران مرتبط انجام دهند و یا اینکه مورد غفلت قرار دهند، جالب توجه اینکه اکثریت شرکت کنندگان خود به این امر اعتراف داشتند و آن را نقصی در تدریس این کتاب می دانستند.

ـ در پایان دوره ها تشویق نامه ای از سوی مدیران کل محترم آموزش متوسطه اوّل و دوم و نیز گواهی شرکت در دوره با امضاء مشترک هریک از مدیران کل محترم و مدیر عامل محترم شرکت صنایع آموزشی صادر و همراه با هدیه ای تقدیم شرکت کنندگان گردید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”12669,12668,12667,12666,12665,12664,12663,12662,12661,12660,12659,12658,12657,12656,12655″ img_size=”150*100″][/vc_column][/vc_row]


نظرات کاربران

جستجو

مطالب اخیر

عضویت در خبرنامه

اطلاع از جشنواره ها و آخرین اخبار