EN
  • یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
  • -
  • ۱,۱۴۱

فعالیتهای انجام شده واحد آموزش

 

شرکت صنایع آموزشی با اهتمام بر توسعه آموزشهای عملی و ایجاد انگیزش بیشتر برای اجرایی شدن رویکردهای برنامه درسی مبتنی بر استفاده از وسایل آموزشی و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در فرآیند آموزش، از سال 95 با هماهنگی و همکاری معاونت محترم آموزش متوسطه نسبت به برگزاری دوره­های آموزش کاربرد وسایل آموزشی و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی در فرآیند یاددهی ـ یادگیری مبادرت نموده است .

جناب آقای مهندس زرافشان معاون محترم وقت آموزش متوسطه و دیگر همکاران محترم در دفاتر آموزشی تابعه آن معاونت که این اقدام را در راستای توانمند سازی دبیران دوره متوسطه مفید و مؤثر ارزیابی نمودند با تأیید آن و تأکید بر انجام این اقدام با ایجاد زمینه مساعد در تعامل با استانها ، مشوّق شرکت صنایع آموزشی و مؤیّد نتایج و آثار آن بوده­­­اند و طی نامه ای اختصاص 564 نفر ظرفیت آموزش برای دبیران دوره­های اوّل و دوم متوسطه را به این شرکت اعلام نمودند . پس از اظهار تمایل آن معاونت محترم و تعیین جدول زمانبندی اجرایی دوره­ها همچنین تعیین سهمیه برای هریک از استانها توسط دفاتر آموزشی ذیربط دوره­های آموزشی مزبور در دو مرحله برنامه­ریزی و اجرا گردید :

مرحله اوّل : برای دبیران علوم تجربی دوره اوّل متوسطه

مرحله دوم : برای دبیران علوم آزمایشگاهی پایه دهم دوره دوم متوسطه

در مرحله اوّل که از تاریخ 19/04/97 شروع و تا تاریخ 15/05/97 ادامه یافت تعداد 204 نفر از دبیران علوم تجربی دوره اول متوسطه استانها به مدت پنج هفته و هر هفته 32 ساعت در دوره­ها شرکت نمودند، ساعات آموزش در هفته متناسب با حجم موضوعات و محتوای کتاب علوم، 10 ساعت به بخش فیزیک، 10 ساعت به بخش شیمی، 10 ساعت به بخش زیست­شناسی و زمین شناسی تخصیص داده شد .

تمامی آزمایشهای مندرج در کتاب درسی علوم تجربی با مشارکت دبیران و بصورت کارگروهی انجام پذیرفت و مدرسین شرکت­کنندگان را در انجام آزمایشات و آشنایی با کاربرد وسایل و تجهیزات در موقعیتهای مناسب فرآیند تدریس راهنمایی و هدایت ­نمودند و در صورت تمایلِ دبیران به انجام آزمایشهای بیشتر، در ساعات خارج از برنامه امکانات آزمایشگاهی در اختیار آنان قرار می­گرفت، بگونه­ای که تعدادی از آنان بعد از اتمام ساعت کلاسها همچنان در آزمایشگاهها به فعالیت مشغول بودند .

مرحله دوم برای دبیران دوره دوم متوسطه در درس آزمایشگاه پایه دهم برگزار گردید .دوره­ها در این مرحله از تاریخ 20/05/97 شروع و تا تاریخ 26/06/97 ادامه یافت .تعداد 262 نفر از دبیران درس آزمایشگاه پایه دهم به مدت شش هفته و هر هفته 32 ساعت در دوره­های آموزشی شرکت نمودند، امکانات آزمایشگاهی در بخشهای فیزیک، شیمی، زیست­شناسی و زمین­شناسی به تفکیک برای انجام کلیه آزمایشهای مندرج در کتاب درسی آزمایشگاه در اختیار قرار گرفت .

از مدرسین مجرّب برای تدریس در دوره­ها دعوت بعمل آمد. با طرح درسهای تهیه شده تلاش گردید تا کلیه آزمایشهای کتاب پایه دهم در بخشهای مختلف توسط اساتید و با مشارکت دبیران انجام پذیرد و مشکلات و سئوالات شرکت­کنندگان بگونه­ای بررسی و رفع شود تا آنان تسلط لازم را در انجام آزمایشها و پاسخگویی به سئوالات علمی دانش آموزان کسب نمایند .

نتایج ارزشیابی از اجرای دوره­ها :

ارزشیابی بصورت نظرخواهی در سه مقوله، 1ـ کیفیت برگزاری دوره ها 2ـ میزان تأثیر دوره­ها بر ارتقاء توانمندیها و مهارتهای دبیران 3ـ ضرورت اجرای دوره­ها برای سایر دبیران، انجام پذیرفت. نتایج استخراج شده به قرار زیر است:

  ـ  در طول برگزاری دوره­ها فرصت بازدید از کارگاههای ساخت و تولید و نمایشگاه محصولات شرکت صنایع آموزشی برای شرکت­کنندگان فراهم گردید و آنان از فعالیتهای شرکت از نزدیک آشنا شدند . این بازدید به مدت 2 ساعت در دوره ضمن خدمت آنان محسوب گردید .

ـ شرکت­کنندگان بصورت شبانه­روزی در مرکز آموزش حضور داشتند و از امکانات خوابگاهی، پذیرایی و تغذیه مناسب برخوردار بودند .

ـ برای ایجاد تنوع، بازدید از مکانهای تفریحی در برنامه هفتگی برخی از گروه­ها گنجانده شد و تعدادی از شرکت­کنندگان با استفاده از امکانات فراهم شده از برج میلاد و پل طبیعت بازدید کردند .

ـ جناب آقای دکتر حمیدی مدیر کل محترم معاونت آموزش منابع انسانی مرکز برنامه­ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش و جناب آقای دانشور رییس محترم اداره آموزشهای ضمن خدمت با حضور در کلاسها از نحوه برگزاری دوره­ها بازدید بعمل آوردند .

ـ همکاری مجدّانه و صمیمانه دفاتر آموزش متوسطه اوّل و دوم در برگزاری مطلوب و اثر بخش دوره­ها بسیار مؤثر بود، بگونه­ای که در طول برگزاری دوره­ها کارشناس مسئولان محترم به عنوان نماینده دفاتر مذکور با حضور در مرکز آموزش و پایش روند برگزاری دوره­ها نسبت به ایجاد هماهنگی­های لازم با استانها و دیگر امور همکاری لازم معمول می­داشتند.

ـ حضور تدریجی بیش از چهارصد چهل و شش نفر از دبیران منتخب استانها و استقرار آنها بصورت شبانه­روزی در مرکز آموزش فرصت و ظرفیت مناسب و ارزشمندی را فراهم می­آورد تا بخشهایی همچون سازمان پژوهش و  برنامه­ریزی آموزشی، شورایعالی آموزش و پرورش و معاونت محترم آموزش متوسطه پژوهش­هایی را پیرامون موضوعات مرتبط با دوره متوسطه به اجرا درآورند، این موضوع قبل از شروع دوره­ها طی نامه­های جداگانه­ به سازمان پژوهش و معاونت آموزش متوسطه اعلام گردید، لیکن از فرصت و موقعیت در این زمینه بهره­برداری نگردید .

ـ در طول برگزاری دوره­ها با اشتیاق بالایی از سوی دبیران مواجه بودیم بگونه­ای که اغلب اتفاق می­افتاد که دبیران شرکت کننده در ساعت­های استراحت هم در کلاسها همراه با اساتید به ادامه آموزش مشغول بودند، حتی در مواقعی پس از اتمام برنامه روزانه با درخواست تعدادی از دبیران برای حضور بیشتر در آزمایشگاه و انجام آزمایشهای گروهی مواجه بودیم که با گشاده رویی درخواست آنان عملی می­شد .

ـ شرکت­کنندگان این سبک برگزاری دوره را متفاوت از دوره­های ضمن خدمت معمول می­دانستند و این تلقی تفاوت را علاوه بر انعکاس بصورت مکتوب، در بیان نیز اظهار می داشتند . هنگامی که دلیل را جویا می­شدیم آنان این تفاوت را در اجرای دوره­ها بصورت عملی و کارگاهی و در اختیار داشتن وسایل و تجهیزات کافی و مدرسین مجرب می­دانستند .

ـ درخصوص درس آزمایشگاه پایه دهم این مسئله قابل تأمل است که کتاب آزمایشگاه پایه دهم را ترکیبی از آزمایشهای مربوط به موضوعات کتاب­های درسی فیزیک، شیمی، زیست­شناسی و زمین­شناسی تشکیل می­دهد که آموزش آن باید توسط دبیر درس آزمایشگاه انجام پذیرد،  از طرفی لازمه تحقق اهداف این درس برخورداری دبیر مربوط از مهارت و تسلط علمی و عملی به مباحث متفاوت فیزیک، شیمی، زیست­شناسی و زمین­شناسی است، لیکن دبیرانی که تدریس این درس را برعهده دارند عمدتاً در رشته­ تحصیلی خود دارای توانمندی حرفه­ای هستند این وضعیت موجب می­گردد که هریک از دبیران بیشتر آزمایشهای مرتبط با رشته تحصیلی خود را مورد توجه قرار دهند و آزمایشهای سایر بخشها را یا با کمک جنبی و داوطلبانه دیگر دبیران مرتبط انجام دهند و یا اینکه مورد غفلت قرار دهند، جالب توجه اینکه اکثریت شرکت کنندگان خود به این امر اذعان داشتند و آن را نقصی در تدریس این کتاب می­دانستند .

ـ در پایان دوره­ها گواهی شرکت در دوره با امضاء مشترک هریک از مدیران کل محترم آموزش متوسطه و مدیر عامل محترم شرکت صنایع آموزشی صادر و تقدیم شرکت­کنندگان می­گردید، ضمنا با هماهنگی بعمل آمده با مرکز برنامه­ریزی نیروی انسانی و فناوری اطلاعات گواهی ضمن خدمت به مدت 32 ساعت یرای هریک از شرکت­کنندگان صادر گردید .


نظرات کاربران

جستجو

مطالب اخیر

عضویت در خبرنامه

اطلاع از جشنواره ها و آخرین اخبار