EN
  • یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸
  • -
  • ۲۴۳

حضور شرکت صنایع آموزشی در پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی

مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی، در تاریخ ۷/۱۰/۹۸ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در ادامه این مراسم، حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه فراگیری و یادگیری مهمترین رفتار انسان است، گفت: شاید یادگیری عمومی‌ترین و مستمرترین رفتاری است که انسان دارد. یادگیری وجه تمایز میان افراد جامعه است. مهمترین دوره یادگیری دوران کودکی است که بخش عظیمی از شخصیت بچه‌ها در همین دوران شکل می‌گیرد.

اسباب بازی عامل فرهنگی شکل گیری شخصیت فرزندان

در این مراسم، فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به اهداف برگزاری نمایشگاه ملی اسباب بازی، گفت: یکی از اهداف برگزاری جشنواره ملی اسباب بازی برجسته سازی مفهوم اسباب‌بازی است؛ اسباب بازی یک عامل فرهنگی در شکل گیری شخصیت فرزندان ماست. از سوی دیگر این جشنواره فرصتی برای ارزیابی و رصد وضعیت تولید اسباب بازی در کشور است.

او افزود: فاصله‌ میان آنچه باید در حوزه اسباب‌بازی باشد و آنچه که هست، به اندازه‌ای است که زنگ خطر را به صدا در آورده؛ ورود کالا‌های فرهنگی آن هم برای کشور ما که پیشینه‌ فرهنگی دارد، همان قدر ناراحت کننده است که به کشورمان نفت وارد شود. هم اکنون کتاب، اسباب‌بازی و دیگر محصولات فرهنگی به کشور یکسویه وارد می‌شوند. نمایشگاه ملی اسباب بازی فرصتی برای توسعه و تعالی این صنعت است. در ایران با اغماض و اغراق آن را صنعت می‌دانیم, اما به طراحی نظام نوآورانه‌ای برای تجاری‌سازی اسباب بازی‌ها نیاز داریم که مشخص شود هرکسی در آن چه نقشی دارد.

مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به نقش آفرین‌های حوزه اسباب‌بازی اظهار داشت: قوانین و مقررات نقش‌آفرین اصلی حوزه اسباب بازی است؛ قوانین باید برای حمایت از فعالان این صنف ایفای نقش کنند. متاسفانه در کشور ما صنعت اسباب‌بازی را باید همچنان صنعتی نوپا دانست..

بازدید جناب آقای حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و جناب آقای محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور از غرفه شرکت صنایع آموزشی ورش جناب آقای محسباان حاجی

بازدید جناب آقای حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و جناب آقای محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور از غرفه شرکت صنایع آموزشی ورش جناب آقای محسباان حاجی

وی با حضور در جشنواره اسباب‌بازی گفت: دنیای کودکان دنیای دیگری است، در واقع اسباب‌بازی برای آن‌ها جنبه آذین زندگی دارد و همه توجه و نگاهشان در اسباب‌بازی خلاصه می‌شود. او ادامه داد: من در دوره دبستان در مدرسه‌ای حرفه‌ای تحصیل کردم که مربیانم یا از آلمان آمده بودند یا تحصیل ‌کرده آنجا بودند. در مدرسه ما اهمیت ویژه‌ای به برگزاری کارگاه‌های فنی حرفه‌ای می‌دادند. حتی یادم هست که مدیر مدرسه بعد از ساعت‌های کلاس کنار دانش‌آموزان می‌آمد. امروز در این نمایشگاه ابزارهای ساخت و سازی را دیدم که در آن موقع، داشتنش آرزوی ما بود. به همین دلیل به آن دوران بازگشتم.

فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح از پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی و غرفه صنایع آموزشی بازدید کرد و گفت: ظرفیت تولید بازار اسباب‌بازی چندین برابر آن چیزی است که امروز می‌بینیم.   سیدمهدی فرحی، فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با اشاره به فضای پررونق جشنواره ملی اسباب‌بازی گفت: شدت استقبال مردم از جشنواره ملی اسباب‌بازی باورنکردنی بود. در عین حال میزان بالای تولیدات و مشارکت تولیدکنندگان بسیار قابل توجه بود.

او تاکید کرد: طراحی و تولید اسباب‌بازی از کسب‌وکارهایی است که به آن کم‌توجهی شده است و ظرفیت این را دارد که برای آن به بازار بزرگ‌تری فکر شود.

بازدید مشاور وزیر آموزش و پرورش جناب آقای دکتر مهدی علی اکبرزاده از پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی و غرفه صنایع آموزشی وی تاکید کرد، اگر اسباب‌بازی متناسب با نیازهای فرهنگی جامعه‌ای که کودک در آن زندگی می‌کند، تهیه شود می‌تواند نیازهای او را پاسخ دهد و کودک را برای آینده‌ای متناسب با فرهنگ خود آماده کند.

مهدی علی‌اکبرزاده گفت: ابزارها و اسباب‌بازی‌های غیرمرتبط با پیشینه‌ فرهنگی یک جامعه، صدمات جبران‌ناپذیری را به کودک وارد می‌کند و اگر این تناسب وجود نداشته باشد ذهن کودک در مواجهه با این تناقض دچار آسیب می‌شود و برای او سردرگمی ایجاد می‌کند.

به ویژه اسباب‌بازی‌هایی که با اهدافی خاص تولید می‌شوند، می‌توانند مسیر زندگی و تربیتی کودک را به صورت کامل عوض کنند و او را از جامعه و فرهنگی که در آن زندگی می‌کند، دور کند.


نظرات کاربران

جستجو

مطالب اخیر

عضویت در خبرنامه

اطلاع از جشنواره ها و آخرین اخبار